Poradnik Pielgrzymkowy

Poradnik pielgrzyma


1. Pielgrzymka ma charakter religijny – są to rekolekcje w drodze – pielgrzym uczestniczy w całym programie pielgrzymkowym, na który składa się modlitwa, śpiew i uczestnictwo w konferencjach.


2. Buty – zalecamy buty, wygodne, na grubej miękkiej podeszwie, przewiewne, najlepiej typu „adidasy” – z materiału. Podczas deszczu każde buty na pewno zmokną, buty z materiału szybko wyschną, buty skórzane będą schły kilka dni. Nie zalecamy kupowania butów na dzień przed pielgrzymką. Do butów – skarpety wełniane, bawełnianie lub frotte, na pewno nie elastyczne. Należy zabrać kilka par – co najmniej trzy lub cztery, jedna para na dzień i na wymianę jeśli zmokną podczas deszczu. Dobrze jest posypać nogi talkiem przed włożeniem do skarpet – zamiast talku – starym sposobem pielgrzymim – można użyć mąki ziemniaczanej.


3. Ubiór – ubiór lekki, przewiewny – pielgrzymkowy – chroniący od słońca – spodnie krótkie do kolan, nie krótsze. Trzeba zaopatrzyć się w lekką kurtkę, bo może być chłodno i płaszcz przeciw deszczowy, najlepiej foliowy lub pelerynę – jest zdecydowanie lepsza niż parasolka – nigdy nie wiadomo, kiedy spadnie deszcz w sierpniu. Nie można zapomnieć o czapce przeciw słonecznej. Należy unikać materiałów elastycznych – blokują przewiew powietrza i powodują otarcia.


4. Bagaż nocny – zdawany na samochody bagażowe – nie zabieramy dużo – tylko to co potrzebne na nocny spoczynek – śpiwór, bieliznę na zmianę, przybory do mycia i jedzenie na jeden wieczór – wszystko można zmieścić w niewielki worek po śpiworze. Bagaż zdajemy na samochód bagażowy, należy zwrócić uwagę – gdzie nocujemy, aby bagaż nie pojechał do innej miejscowości. Przy odbiorze bagażu należy zwrócić uwagę, czy przez pomyłkę nie bierzemy bagażu innego pielgrzyma, dlatego bagaż trzeba podpisać: imię, nazwisko, adres. Organizatorzy nie dopowiadają za bagaż pielgrzyma, dlatego proszę nie zabierać na jedną noc rzeczy wartościowych i niepotrzebnych, bez wielu przedmiotów można sobie poradzić – traktując to także jako formę umartwienia.


5. Bagaż podręczny – niesiony przez pielgrzyma podczas drogi – najlepiej mały plecak lub chlebak. Mały plecak jest pod wieloma względami bezkonkurencyjny – nie przeszkadza w drodze, nie obija się o nogi itp. Na pewno nie polecamy tzw. „reklamówek”. Do takiego bagażu należy zabrać, modlitewnik, dokumenty, jedzenie na cały dzień, płaszcz przeciw deszczowy, skarpety na zmianę, leki podręczne, wodę do picia – jakieś ciepłe okrycie na wypadek gdyby było zimno. Samochody obsługujące pielgrzymkę nie będą podwoziły takiego bagażu – proszę zatem nie zabierać za dużo rzeczy, aby bagaż za mocno nie ciążył w drodze.


6. Wyżywienie – każdy zapewnia sobie we własnym zakresie, trzeba upowszechniać piękny zwyczaj dzielenia się nawzajem. Wyżywienie powinno być lekko strawne, należy unikać napojów gazowanych, lodów. Na drogę dobrze jest zabrać ze sobą, wodę, kanapki i jakieś cukierki, podczas upału – bardzo dobra jest gorzka herbata. Przed wyjściem koniecznie trzeba zjeść śniadanie, podczas drogi trzeba pamiętać o regularnym jedzeniu na postojach i piciu dużo wody.
Często podczas drogi gospodarze częstują pielgrzymów jedzeniem, trzeba szczególnie zwrócić uwagę na kulturę jedzenia i pamiętać, że za rok także tą samą drogą pójdzie pielgrzymka.


7. Leki i dolegliwości chorobowe – jeśli ktoś jest poważnie chory – nie zalecamy brać udziału w pielgrzymce, ze względu na duży wysiłek fizyczny dla organizmu – można być także podczas pielgrzymki – pielgrzymem duchowym w swoim kościele parafialnym. Jeśli już osoba taka weźmie udział w pielgrzymce – prosimy o zgłoszenie się do lekarza pielgrzymkowego – jeśli poczuje się źle prosimy natychmiast zgłaszać się do służby porządkowej lub osób obsługujących organizacyjnie pielgrzymkę. Osoby takie powinny też zabrać ze sobą książeczkę ubezpieczeniową/zdrowotną, na wypadek gdyby trzeba było wezwać karetkę pogotowia – oraz w dokumentach kartkę z numerem telefonu do rodziny.
Należy zabrać ze sobą najpotrzebniejsze leki – pielgrzymkowa służba medyczna dysponuje określonym zasobem leków – ale nie jest podręczną apteką i nie ma tam wszystkiego. Jeśli ktoś używa leków właściwych dla swojej choroby – powinien je zabrać ze sobą.
Wszyscy pielgrzymi powinni zaopatrzyć się w następujące rodzaje leków:

  • maseczki ochronne – lekarskie – jednorazowe – 4 sztuki
  • płyn do dezynfekcji rąk
  • leki na niestrawność (krople żołądkowe, miętowe, „węgielek”),
  • leki od bólu (głowy),
  • igły do przebijania „bombli”,
  • maść na ból mięśni i stawów,
  • bandaż elastyczny,
  • talk,
  • krem nawilżający.

Trzeba pamiętać, że organizm podczas dużego wysiłku fizycznego inaczej reaguje niż podczas normalnego funkcjonowania.
Szczególnie trzeba przestrzegać na trasie, odpoczynkach oraz noclegach wymogów sanitarnych, dbając o siebie, współsiostry i współbraci.


8. Nocleg – pielgrzymka z roku na rok jest coraz większa, nocujemy w dwóch miejscach – Brzózkach i Średnicach, miejscowości te przyjmują w sumie ok. 700 pielgrzymów. Można zabrać namiot i postawić go za zgodą gospodarzy na podwórku. Pielgrzymi bez namiotów nocują w domach, proszę nie szukać wygód i spać na podłodze – jeśli jest miejsce, proszę pamiętać o innych, którzy chcą także szybko znaleźć miejsce spoczynku. Cisza nocna obowiązuje o 22.00 – niedopuszczalne jest, chodzenie pielgrzymów po miejscowościach, po 22.00 – służby porządkowe będą kontrolowały spokój spoczynku nocnego. Po noclegu trzeba zadbać o czystość miejsca spoczynku – oraz zabrać wszystkie swoje rzeczy.


9. Droga – pielgrzymka porusza się ustaloną trasą po drogach publicznych, zorganizowana jest w kilka grup – tak, aby nie utrudniać ruchu drogowego oraz zabezpieczać pielgrzymów przed wypadkami, dlatego nie można wyprzedzać grupy pielgrzymkowej ani zostawać w tyle, kierowca wymijający pielgrzymkę może nie zauważyć osoby, która nie idzie razem ze wszystkimi i może dojść do wypadku. Nie można też zmieniać sobie trasy i wędrować „na skróty”. Najlepiej iść na początku grupy – tam jest najwolniejsze i najbardziej równe tempo marszu.


10. Samochody pielgrzymkowe – pielgrzymkę obsługują samochody pielgrzymkowe – karetki, samochód techniczny oraz sekretariat. Jeśli osoba będzie się czuła źle zawsze może etap podjechać, nie można natomiast „podrzucać” swojego bagażu do samochodu, bo może się zdarzyć, że ktoś będzie potrzebował podjechać – a miejsca będą zajęte przez bagaże.


11. Tuby – pielgrzymka posiada nagłośnienie pielgrzymkowe – tuby – które są niesione, na zmianę, przez braci -pielgrzymów – przez jeden etap – są dość ciężkie – posiadają jednak pasy, które trzeba dobrze założyć.


12. Porządek – na postojach śmieci składamy w specjalnie do tego przygotowanych pojemnikach, nie zaśmiecamy ani drogi ani postojów.